News Detail
We're sorry, the content you requested has not been translated into Español. Displaying content in English language.

LIVE SCORING UPDATES FROM DAY ONE OF THE 2010 US YOUTH SOCCER REGION IV PRESIDENTS CUP

junio 17, 2010

Medford, OR (June 17, 2010) - UPDATED 8:35 PM - This is your place for live scoring updates from the 2010 US Youth Soccer Region IV Presidents Cup. Preliminary matches for the tournament will take place from Thursday, June 17 through Saturday, June 19, with each team in each age bracket playing three matches (except for the BU15 bracket, where four preliminary matches are played). The finals for the Region IV Presidents Cup will be held on Sunday, June 20.

Cal South has 19 teams - 10 Cal South State Cup champions and 9 wild cards - in the Region IV Presidents Cup. Cal South teams U14 through U17 who win the Region IV Presidents Cup will then represent Cal South and Region IV in the US Youth Soccer Presidents Cup National Finals in Murfreesboro, Tennessee, to be held July 8-11, 2010.

Be sure to keep checking back here throughout the tournament to keep up with your favorite teams. You can also go to regioniv.com for a full flight breakdown and schedule overview.

...

PRELIMINARY GAMES - Day One | Thursday, June 17, 2010
Time Bracket Home Team Score Away Team Score
8:00 AM BU15 Sagebrush SC United (NV) 1 vs. Riverside MGFM Juventus (CS) 1
8:00 AM BU15 ISC Arsenal Red Birkwood (WA) 0 vs. Hemet Juventus (CS WC) 1
8:00 AM GU17 Colorado United Blue (CO WC) 1 vs. Laguna Niguel SC (CS WC) 1
10:00 AM BU13 South Bay Force Black (CS) 3 vs. Alameda Neu SK Brana (OR) 0
10:00 AM GU13 Laguna Hills Eclipse (CS) 5 vs. Dixie Dragons (UT) 2
10:00 AM BU17 MRFC (WA) 0 vs. So Cal Rush Nike (CS) 5
10:00 AM GU17 Simi Valley SC Eclipse (CS) 9 vs. Tusk Dolphins (WA WC) 1
12:00 PM BU13 Coachella Valley Chivas (CS WC) 7 vs. Mililani Warriors (HI) 1
12:00 PM GU13 Alameda Neu Azzurri (OR) 0 vs. Tustin United Red (CS WC) 8
12:00 PM BU14 AVSC Ambush (CS) 10 vs. Grants Pass TNT (OR WC) 0
12:00 PM GU16 Eastside FC (WA) 2 vs. South Bay Force Blue (CS) 3
12:00 PM GU16 Vikings SC United (CS WC) 2 vs. La Roca Select DC (UT) 1
2:00 PM GU13 Chelsea Black (CS WC) 7 vs. Scottsdale Blackhawks (AZ) 0
2:00 PM GU14 Eastside FC White (WA WC) 0 vs. PVSC Exiles (CS) 5
2:00 PM BU16 Apple Valley Soccer Storm (CS WC) 4 vs. Columbia Timbers Blue (WA WC) 1
2:00 PM BU16 San Diego United FC (CS) 2 vs. Eastside FC White (WA) 1
4:00 PM GU15 Fram CQ (CS) 3 vs. Washington Premier White (WA) 1
4:00 PM GU15 FCSC Nemesis (WA) 0 vs. Palmdale Thunder (CS WC) 3
6:00 PM BU14 Synergy FC (WA) 0 vs. OSC Rage Orange (CS) 2
6:00 PM BU15 Riverside MGFM Juventus (CS) 4 vs. Westsound (WA WC) 1
6:00 PM BU15 Hemet Juventus (CS WC) 1 vs. GRFC Eagles (WA WC) 2

...

PRELIMINARY GAMES - Day Two | Friday, June 18, 2010
10:00 AM GU13 Eastside FC (WA) v. Laguna Hills Eclipse (CS)
10:00 AM GU13 Tustin United Red (CS WC) v. Crossfire Premier Stengrund (WA WC)
10:00 AM GU17 Colorado Edge (CO) v. Simi Valley SC Eclipse (CS)

12:00 PM GU13 Eclipse (AK) v. Chelsea Black (CS WC)
12:00 PM GU15 RVSC Dream Team (OR WC) v. Fram CQ (CS)
12:00 PM GU15 EMFC Havoc (OR WC) v. Palmdale Thunder (CS WC)

2:00 PM BU13 Park City SC Red (UT) v. South Bay Force Black (CS)
2:00 PM GU14 Bombers (UT) v. PVSC Exiles (CS)
2:00 PM GU16 Real Colorado Red (CO) v. South Bay Force Blue (CS)
2:00 PM BU17 So Cal Rush Nike (CS) v. Pikes Peak Rush Swoosh (CO)
2:00 PM GU17 Laguna Niguel SC (CS WC) v. Eastside FC (WA)

4:00 PM BU13 Real Colorado (CO) v. Coachella Valley Chivas (CS WC)
4:00 PM BU14 Real Boise CF (ID) v. AVSC Ambush (CS)
4:00 PM BU16 Downtown Rapids (NV) v. Apple Valley Soccer Storm (CS WC)
4:00 PM BU16 Colorado United Blue (CO) v. San Diego United FC (CS)

6:00 PM BU14 OSC Rage Orange (CS) v. Colorado Fusion Mundial (CO)
6:00 PM BU15 OSSA Black (OR) v. Riverside MGFM Juventus (CS)
6:00 PM BU15 Fusion FC SP (UT) v. Hemet Juventus (CS WC)
6:00 PM GU16 Columbia Timbers (WA WC) v. Vikings SC United (CS WC)

PRELIMINARY GAMES - Day Three | Saturday, June 19, 2010
8:00 AM GU15 WSC Flash KS (UT WC) v. Fram CQ (CS)
8:00 AM BU16 THUSC Kryptonite (OR WC) v. Apple Valley Soccer Storm (CS WC)
8:00 AM BU16 CFC Juventus (OR WC) v. San Diego United FC (CS)

10:00 AM GU13 Roseburg Firestorm (OR WC) v. Chelsea Black (CS WC)
10:00 AM BU15 Riverside MGFM Juventus (CS) v. TMSFC Alliance (AZ)
10:00 AM BU15 Real Colorado Red (CO) v. Hemet Juventus (CS WC)
10:00 AM GU15 Palmdale Thunder (CS WC) v. Scottsdale Blackhawks Red (AZ)
10:00 AM GU16 South Bay Force Blue (CS) v. FC Portland (OR)
10:00 AM GU16 Vikings SC United (CS WC) v. WSM Fusion (OR WC)

12:00 PM GU13 Colorado Edge Black (CO) v. Laguna Hills Eclipse (CS)
12:00 PM GU13 Tustin United Red (CS WC) v. Real Colorado (CO WC)
12:00 PM BU17 So Cal Rush Nike (CS) v. Centennial SC Real (OR)

2:00 PM BU13 Washington Premier PC (WA) v. South Bay Force Black (CS)
2:00 PM BU13 CCV Stars Red (AZ) v. Coachella Valley Chivas (CS WC)
2:00 PM BU14 OSC Rage Orange (CS) v. Club America (AZ)
2:00 PM GU17 Scottsdale Blackhawks (AZ) v. Simi Valley SC Eclipse (CS)
2:00 PM GU17 Laguna Niguel SC (CS WC) v. Grants Pass Nitro (OR)

4:00 PM BU14 Centennial SC Rangers (OR) v. AVSC Ambush (CS)
4:00 PM GU14 PVSC Exiles (CS) v. FC Barcelona (AZ)

FINALS MATCHES - Day Four | Sunday, June 20, 2010
TBD