From June 13-18, stay up-to-date with the latest news and scores straight from the 2017 US Youth Soccer Region IV Presidents Cup in Salt Lake City! Fifteen Cal South teams will be looking to compete for a regional championship and a berth at the 2017 US Youth Soccer National Presidents Cup in Auburndale, Fla. Video streaming links will be posted on this page under each match, if available.

Make sure to follow all the latest news through calsouth.com, as well as Facebook, Twitter, and Instagram, using hashtag #CalSouth.

If you're participating in the President's Cup in SLC, make sure to tag photos and comments using the hashtag #CalSouth to be featured over all our Social Media networks as well as in our Tagboard below.

Click here for expanded coverage and standings from US Youth Soccer on all participants.

Click on the appropriate age level below for Group Standings.

Congratulations to all our Cal South Championship Teams and Finalists!
13UB Champions: TFA SFV 04
13UG Champions: Beach FC LB G04 Nunes
14UB Champions: Downtown Los Angeles SC
14UG Champions: Eagles SC G2003

15UG Finalists: Barca Cantera
16UB Champions: Santos Laguna White
16UG Champions: Westside Breakers 01
17/18UB Champions: InterAmerica Halcones
17/18UG Champions: IE Surf Kooiman

REGION IV PRESIDENTS CUP FINALS
Sunday, June 18
Level Time (PT) Home Score Away
13UG FINAL Real Colorado Olympico (CO) 0-3 Beach FC LB G04 Nunes
15UG FINAL Barca Cantera 1-2 Colorado Storm North (CO)
13UB FINAL Barcelona NV 04 Academy (NV) 0-4 TFA SFV 04
17/18UG FINAL IE Surf G00 Kooiman 5-3 OT Cook Inlet SC (AK)
17/18UB FINAL InterAmerica Halcones FC 1-0 TFA Barcelona AZ (AZ)
14UG FINAL Players 03 Girls Elite (NV) 1-2 Eagles SC G2003
14UB FINAL Boise Nationals Timbers Blue (ID) 2-3 Downtown Los Angeles SC
16UG FINAL Harbor Premier G01 Green (WA) 1-3 Westside Breakers 01 
16UB FINAL Santos Laguna White 1-0 Rocky Mountain SA Cougars (CO)

REGION IV PRESIDENTS CUP SEMIFINALS
Saturday, June 17
Level Time (PT) Home Score Away
14UB FINAL Downtown LA SC B03 6-3 Visalia Galaxy Strikers (CA-N)
13UG FINAL Beach FC LB G04 Nunes 3-1 WFC Rangers (WA)
13UB FINAL TFA SFV 2-1 FC Nova Gold 04 (ID)
14UG FINAL Eagles SC G2003 2-0 Spokane Sounders (WA)
15UG FINAL Barca Cantera 3-1 Impact United TA (UT)
15UB FINAL California Rush 02 Nero 1-3 VK Cobras (UT)
15UB FINAL Barcelona (NV) 5-1 HG Eagles SC
16UG FINAL Westside Breakers 01 4-1 Broomfield Blast SC (CO)
16UB FINAL Santos Laguna White 3-2 Washington Premier White (WA)
17/18UG FINAL FC Nova Gold (ID) 0-3 IE Surf G00 Kooiman
17/18UB FINAL FC Deportivo UdeG 1-2 InterAmerica Halcones

REGION IV PRESIDENTS CUP QUARTERFINALS
Friday, June 16
Level Time (PT) Home Score Away
14UB FINAL Downtown LA SC B03 4-2 PKs SCLS CV Aztecas (UT)
16UB FINAL Santos Laguna White 3-1 AZ Hammers (AZ)
13UG FINAL Beach FC LB G04 Nunes 4-1 Pacific Northwest SC (WA)
14UG FINAL Arsenal FC 03 EGSL 5-6 PKs Players 03 Girls Elite (NV)
14UG FINAL Eagles SC G2003 2-1 Wasatch Elite 03G (UT)
15UG FINAL Barca Cantera 4-0 Cook Inlet SC (AK)
17/18UG FINAL IE Surf G00 Kooiman 2-0 Colorado Rapids Select (CO)
17/18UB FINAL FC Deportivo UdeG 6-1 Lake Hills Synergy (WA)
17/18UB FINAL InterAmerica Halcones 6-0 NCU Manchester United (CA-N)
13UB FINAL TFA SFV 5-1 CV San Jose Earthquakes (CA-N)
15UB FINAL California Rush 02 Nero 4-0 Visalia Galaxy Strikers (CA-N)
15UB FINAL Catalunya FC 2002B Tsunami (CO) 2-3 HG Eagles SC
16UG FINAL L30 Crush G01 (UT) 0-1 Westside Breakers 01

DAY 1 RECAP
The Southern California teams proudly representing Cal South at the 2017 US Youth Soccer Region IV Presidents Cup in Salt Lake City kicked off activity on Tuesday morning with the First Round of group play taking place in the host city's Regional Athletic Complex. Matching up against some of the fiercest competition in the Region, 13 of the 15 teams participating were able to top their opponents and earn three valuable points moving on to Day 2. Check out all the scores from Day 1 of action.

GROUP STAGE DAY 1
Tuesday, June 13
Level Time (PT) Home Score Away
17/18UB FINAL FC Deportivo UdeG 2-1 Cook Inlet SC 00B (AK)
17/18UB FINAL InterAmerica Halcones 2-0 Gremio FC (UT)
17/18UG FINAL IE Surf G00 Koiman 2-0 FC Nova Gold (ID)
13UG FINAL Beach FC LB G04 Nunes 4-2 Visalia Galaxy Elite (CA-N)
16UB FINAL CGA Academy Elite (ID) 1-4 Santos Laguna White
16UG FINAL Harbor Premier G01 (WA) 4-0 Westside Breakers 01
17/18UG FINAL Colorado Rapids Select (CO) 3-1 IE Surf G00 Hurley
13UB FINAL CO Storm FC 04B (CO) 0-3 TFA SFV 04
14UG FINAL Arsenal FC 03 EGSL 7-0 La Roca TJ - 03 Girls (UT)
14UG FINAL CUSC 03G Lil Thorns (OR) 0-6 Eagles SC G2003
15UB FINAL Cook Inlet SC 02B (AK) 0-2 California Rush 02 Nero
15UB FINAL Sereno 02 Boys Chelsea White (AZ) 2-3 HG Eagles SC
15UG FINAL Snohomish United (WA) 0-3 Barca Cantera
16UB FINAL Hermiston United 01B (OR) 0-2 FC Boyle Heights
14UB FINAL AYSC Arsenal 03B (AK) 2-5 Downtown LA SC B03

DAY 2 RECAP
The second day of action in the 2017 US Youth Soccer Region IV Presidents Cup turned out to be yet another successful one for 14 of the 15 Cal South teams participating in the tournament that is currently taking place in Salt Lake City's Regional Athletic Complex. Thirteen teams are currently undefeated and in the running to be one of the two teams that will advance to the Quarterfinal Round that will be taking place this Friday. Before getting there, each team must first seal their ticket in the third and last game of the group phase on Thursday. Cal South will be bringing you all the latest updates. For now, check out all the scores from Day 2 and Friday's schedule below.

GROUP STAGE DAY 2
Wednesday, June 14
Level Time (PT) Home Score Away
14UG FINAL Valley United Krush (CA-N) 0-7 Arsenal FC 03 EGSL
14UG FINAL Eagles SC G2003 3-0 Cook Inlet SC 03G (AK)
16UB FINAL Santos Laguna White 7-0 Alaska Rush 01B (AK)
16UB FINAL FC Boyle Heights 2-3 MSC United 01 (AZ)
15UG FINAL Barca Cantera 6-1 Bend FC Timbers 02G (OR)
16UG FINAL Westside Breakers 01 3-2 Surf Davis 01 NR (UT)
17/18UB FINAL Lake Hills Synergy (WA) 0-3 InterAmerica Halcones
17/18UG FINAL 00 Real Red (CO) 0-3 IE Surf G00 Kooiman
17/18UG FINAL IE Surf G00 Hurley 1-6 Cook Inlet SC (AK)
13UB FINAL TFA SFV 04 8-0 AYSC Arsenal 04B (AK)
14UB FINAL Downtown LA SC 5-0 Gremio FC 03 Premier (UT)
17/18UB FINAL Las Vegas All-Star FA (NV) 0-4 FC Deportivo UdeG
13UG FINAL Blue Knights 04 (UT) 2-4 Beach FC LB G04 Nunes
15UB FINAL California Rush 02 Nero 8-0 Academia Leon FC 02 (OR)
15UB FINAL HG Eagles SC 2-1 Blitzz FC Gold (MT)

GROUP STAGE DAY 3
Thursday, June 15
Level Time (PT) Home Score Away
15UB FINAL California Rush 02 Nero 1-0 Catalunya FC 2002B (CO)
15UG FINAL Barca Cantera 6-2 Blitzz FC Gold (MT)
13UB FINAL Blitzz FC Gold (MT) 0-9 TFA SFV 04
13UG FINAL Beach FC LB G04 Nunes 4-0 Challenge FC Avondale (AZ)
17/18UB FINAL FC Deportivo UdeG 4-2 CGA Academy Elite (ID)
17/18UG FINAL IE Surf G00 Kooiman 4-1 Santa Cruz Jaws 99 (CA-N)
17/18UG FINAL LV Neon 00 G Academy (NV) 2-3 IE Surf G00 Hurley
14UB FINAL Downtown LA SC 4-2 Boise Nationals Timbers (ID)
15UB FINAL STU Chelsea Academy (WA) 4-0 HG Eagles SC
16UB FINAL Liverpool FC 01B (UT) 0-2 Santos Laguna White
16UB FINAL Players Academy Blue 2001 (NV) 5-1 FC Boyle Heights
16UG FINAL Westside Breakers 01 2-3 Broomfield Blast SC (CO)
17/18UB FINAL InterAmerica Halcones 3-0 St. Vrain FC Green (CO)
14UG FINAL Wa Premier FC G03 (WA) 0-3 Arsenal FC 03 EGSL
14UG FINAL Eagles SC G2003 2-0 Scottsdale 03G Phx (AZ)