News Detail

LIVE SCORING UPDATES FROM DAY THREE OF THE 2010 US YOUTH SOCCER FAR WEST REGIONALS

June 23, 2010

ALBUQUERQUE, NM (June 23, 2010) - UPDATED 6:00 PM - Live scoring updates from Day One of the 2010 US Youth Soccer National Championship Series Far West Regionals. Preliminary matches for the Far West Regionals take place from Monday, June 21 through Wednesday, June 23, with each team in each age bracket playing three matches. Quarterfinal matches will be held on Friday, June 25, semi-finals on Saturday, June 26, and the champions will be named after the finals matches are contested on Sunday, June 27.

Cal South's record after the first two days of the preliminaries stands at 40 wins, 8 draws and 18 losses. For all of the scores from the first two days of the preliminaries, choose from the following links:

Cal South has a total of 33 teams entered in the tournament. Cal South has donated over $200,000 thus far to their participants in both the Far West Regionals and the Region IV Presidents Cup that just concluded this past weekend. Sixteen of Cal South's Far West Regional participants are the winning teams in each age and gender division at the 2010 Cal South National Cup, the traditional means of reaching the Far West Regionals. Seventeen other wild card teams have been selected this year, some as winners in the 2010 spring season of the Far West Regional League, some earned theirs spots as champions in the Far West Regional fall 2009 season, while the remainder were chosen through the Region IV draw process. Regional champions in the U14 to U19 age groups will move on to the US Youth Soccer National Championship Series National Championships, to be held in Overland Park, Kansas from July 18-25, 2010.

Be sure to keep checking back here throughout the tournament to keep up with your favorite teams. You can also go to regioniv.com for a full flight breakdown and schedule overview.

...

PRELIMINARY GAMES - Day Three | Wednesday, June 23, 2010
Time Bracket Home Team Score Away Team Score
8:00 AM BU12 Santa Barbara SC (CS) 1 vs. Sparta Premier JK (UT) 0
8:00 AM BU12 Pikes Peak Rush Nike (CO WC) 2 vs. Legends FC (CS WC) 4
8:00 AM BU15 Select Cities Boca Jr. (CS WC) 1 vs. TSA Red (AZ) 3
8:00 AM BU15 LAFC Chelsea (CS) 2 vs. Sereno South (AZ WC) 3
8:00 AM BU15 Cascade FC Atlas (OR) 4 vs. Albion FC (CS WC) 3
8:00 AM GU15 FWU Reign Purple (WA) 0 vs. San Diego Surf White (CS WC) 1
8:00 AM BU19 Albion FC (CS) 1 vs. Sereno White (AZ) 3
9:30 AM GU12 Arsenal FC (CS) 2 vs. Santa Clara Sporting Green (CN) 0
10:00 AM GU15 So Cal Blues (CS WC) 2 vs. Leahi Premier (HI) 3
10:00 AM GU15 Mustang Blast (CN) 2 vs. Arsenal FC (CS) 1
10:00 AM BU17 Cisco Black (AZ WC) 0 vs. Real So Cal White (CS WC) 1
10:00 AM GU18 San Diego Surf White (CS WC) 0 vs. Colorado Storm Academy Copa (CO) 4
10:00 AM GU18 Sereno White (AZ) 0 vs. Laguna Hills Eclipse (CS) 4
11:00 AM GU13 THUSC United Mercury (OR) 1 vs. San Diego Surf White (CS) 9
12:00 PM BU17 United FC (CS WC) 5 vs. Real Colorado National (CO) 0
12:00 PM BU17 West Coast FC (CS) 4 vs. Full Force SC (AK) 1
12:00 PM BU18 Coeur d'Alene Sting (ID) 2 vs. West Coast FC (CS) 4
12:00 PM GU18 Real So Cal White (CS WC) 3 vs. THUSC United Neon (OR) 0
12:30 PM BU13 Rio Vista FC (NM) 0 vs. LAFC Chelsea (CS) 5
2:00 PM GU14 Magic City (MT) 0 vs. Arsenal FC (CS WC) 5
2:00 PM GU14 THUSC United Sodium (OR) 1 vs. West Coast FC (CS) 1
2:00 PM BU16 LAFC Chelsea (CS) 2 vs. NM Rush Argonauts (NM) 4
2:00 PM BU16 Slammers FC (CS WC) 4 vs. Maui United (HI) 0
2:00 PM GU16 Les Bois (ID) 1 vs. Legends FC (CS) 1
2:00 PM GU16 Slammers FC (CS WC) 0 vs. San Diego Surf White (CS WC) 1
2:00 PM GU19 Slammers FC (CS) 4 vs. Gilbert Arsenal Premier (AZ) 3
3:30 PM BU14 Santa Clara Sporting (CN) 1 vs. West Coast FC (CS WC) 4
3:30 PM BU14 Blackhawks (AZ) 0 vs. South Coast Bayern (CS) 0
4:00 PM BU14 Laguna Niguel SC Blue (CS WC) 3 vs. Washington Premier FC Black (WA WC) 1
4:00 PM GU17 San Diego Surf White (CS WC) 2 vs. Colorado Rush Nike (CO) 3
4:00 PM GU17 So Cal Blues (CS WC) 7 vs. HSC Bulls (HI) 1
4:00 PM GU17 Real So Cal White (CS) 5 vs. Rio Vista FC Riot (NM) 0

...

QUARTERFINAL GAMES | Friday, June 25, 2010

GU16 8:00 AM San Diego Surf White (CS WC) vs. NM Rush Nike (NM)
GU16 8:00 AM Crossfire Premier (WA) vs. Colorado Rush Nike (CO)
GU16 8:00 AM La Roca Premier (UT) vs. Legends FC (CS)
GU16 8:00 AM Mustang Rampage (CN) vs. Slammers FC (CS WC)
GU17 8:00 AM Real So Cal White (CS) vs. Neusport FC Green (NV)
GU17 8:00 AM So Cal Blues (CS WC) vs. San Diego Surf White (CS WC)
GU17 8:00 AM Colorado Rush Nike (CO) vs. Pride Predators (CO WC)
GU17 8:00 AM De Anza Force Blue (CN) vs. Emerald City FC Green (WA)
BU18 8:00 AM ESUFC Liverpool Red (OR) vs. Las Vegas Premier White (NV)
BU18 8:00 AM Snohomish United Black (WA) vs. TSA Red (AZ WC)
BU18 8:00 AM Santa Rosa United Gold (CN) vs. Inter FC Premier (UT)
BU18 8:00 AM West Coast FC (CS) vs. Rio Vista FC (NM)
BU19 8:00 AM Arsenal Colorado Gold CO) vs. NM Rush Red Star (NM)
BU19 8:00 AM Sereno White (AZ) vs. Boise Nationals Celtic (ID)
BU19 8:00 AM Westside Metro Internationals (OR) vs. Capital SC Nomads (NV)
BU19 8:00 AM Santa Clara Sporting White (CN) vs. Colorado Rush Nike (CO)
BU16 10:00 AM Sereno White (AZ) vs. Vegas Surf (NV)
BU16 10:00 AM La Roca Premier (UT) vs. NM Rush Argonauts (NM)
BU16 10:00 AM Boise Nationals Premier (ID) vs. Slammers FC (CS WC)
BU16 10:00 AM WSM Premier (OR) vs. Crossfire Premier (WA)
BU17 10:00 AM West Coast FC (CS) vs. TPSL Marin FC Blue (CN)
BU17 10:00 AM United FC (CS WC) vs. Columbia Timbers Red (WA)
BU17 10:00 AM Elite FC Gladiators (NM) vs. Blue Knights Premier (UT)
BU17 10:00 AM Real So Cal White (CS WC) vs. (AZ)
GU18 10:00 AM Les Bois (ID) vs. THUSC United Neon (OR)
GU18 10:00 AM Laguna Hills Eclipse (CS) vs. Crossfire Premier (WA)
GU18 10:00 AM Colorado Storm Academy Copa (CO) vs. Sereno White (AZ)
GU18 10:00 AM Real So Cal White (CS WC) vs. De Anza Force Blue (CN)
GU19 10:00 AM Washington Premier FC Black (WA) vs. Real Colorado National (CO)
GU19 10:00 AM So. Alameda County CA Northern (CN) vs. Black Diamond (UT)
GU19 10:00 AM Slammers FC (CS) vs. Del Sol White (AZ)
GU19 10:00 AM Alameda SC Flash (NM) vs. Les Bois (ID)
BU13 12:00 PM Pride Predators (CO) vs. HSC Bulls (HI)
BU13 12:00 PM FC Las Vegas (NV) vs. Rio Vista FC (NM)
BU13 12:00 PM LAFC Chelsea (CS) vs. Crossfire Premier (WA)
BU13 12:00 PM Hayward Mini Chivas (CN) vs. Cascade FC Boca Jr. (OR)
BU14 12:00 PM Crossfire Premier (WA) vs. Boise Nationals Celtic (ID)
BU14 12:00 PM Laguna Niguel SC Blue (CS WC) vs. Santa Clara Sporting (CN)
BU14 12:00 PM South Coast Bayern (CS) vs. Sparta Premier (UT)
BU14 12:00 PM WSM Galacticos (OR) vs. Neusport FC Green (NV)
GU14 12:00 PM Elite FC Barcelona (NM) 1st vs. Arsenal FC (CS WC)
GU14 12:00 PM Foothill MVLA Lightning (CN WC) vs. Sparta Premier (UT)
GU14 12:00 PM THUSC United Sodium (OR) vs. Neusport FC Green (NV)
GU14 12:00 PM Mustang Fury (CN) vs. Leahi Premier (HI)
BU15 12:00 PM Mt. Hamilton PAC Tigres (CN) vs. TSA Red (AZ)
BU15 12:00 PM Sereno South (AZ WC) vs. Eastside FC Red (WA)
BU15 12:00 PM Neusport FC Green (NV) vs. Albion FC (CS WC)
BU15 12:00 PM Boise Nationals Barcelona (ID) vs. Colorado Rapids Burgundy (CO)
BU12 2:00 PM Legends FC (CS WC) vs. Arsenal Gold (CO)
BU12 2:00 PM Alum Rock PAC Impact (CN) vs. Crossfire Premier (WA)
BU12 2:00 PM FC Las Vegas (NV) vs. Sparta Premier (UT)
BU12 2:00 PM Pikes Peak Rush Nike (CO) vs. Santa Barbara SC (CS)
GU12 2:00 PM Arsenal FC (CS) vs. Avalanche Black (UT)
GU12 2:00 PM Sereno White (AZ) vs. Crossfire Premier (WA WC)
GU12 2:00 PM Real Colorado National (CO) vs. Blitz FC Orange (HI) or Santa Clara Sporting (CN) - PKs on Friday
GU12 2:00 PM Blitz FC Orange (HI) or Santa Clara Sporting (CN) - PKs on Friday vs. NWN Red (WA)
GU13 2:00 PM San Diego Surf White (CS) vs. Rio Vista FC (NM)
GU13 2:00 PM Sereno White (AZ) vs. Grand Junction Fire (CO)
GU13 2:00 PM Leahi Premier (HI) vs. Eastside FC (WA)
GU13 2:00 PM Mustang Mavericks (CN) vs. Heat FC (NV)
GU15 2:00 PM Mustang Blast (CN) vs. Sereno White (AZ)
GU15 2:00 PM Boise Capitals (ID) vs. FWU Reign Purple (WA)
GU15 2:00 PM San Diego Surf White (CS) vs. Sparta Premier (UT)
GU15 2:00 PM Real Colorado National (CO) vs. Arsenal FC (CS)