News Detail

LIVE SCORING UPDATES FROM DAY THREE OF THE 2010 US YOUTH SOCCER REGION IV PRESIDENTS CUP

June 19, 2010

Medford, OR (June 19, 2010) - UPDATED 8:35 PM - Live scoring updates from Day Three of the 2010 US Youth Soccer Region IV Presidents Cup. Preliminary matches for the tournament will take place from Thursday, June 17 through Saturday, June 19, with each team in each age bracket playing three matches (except for the BU15 bracket, where four preliminary matches are played). There will be semi-final matches held for only four age brackets: BU16, GU13, GU15 and GU16. All finals matches for the Region IV Presidents Cup will be held on Sunday, June 20.

The overall record of Cal South teams during the second day of the preliminaries was 16 wins and 2 draws against only a single loss. Combined with the first day's preliminary record, Cal South teams have gone a cumulative 34 wins, 4 draws and 2 losses heading into today's action. Thus far, Cal South teams have outscored their opponents by an cumulative total of 150-31. For all of the scores from Day One, please click here .and for Day Two, click here.

Cal South has 19 teams - 10 Cal South State Cup champions and 9 wild cards - in the Region IV Presidents Cup. Cal South teams U14 through U17 who win the Region IV Presidents Cup will then represent Cal South and Region IV in the US Youth Soccer Presidents Cup National Finals in Murfreesboro, Tennessee, to be held July 8-11, 2010.

Be sure to keep checking back here throughout the tournament to keep up with your favorite teams. You can also go to regioniv.com for a full flight breakdown and schedule overview.

...

PRELIMINARY GAMES - Day Three | Saturday, June 19, 2010
Time Bracket Home Team Score Away Team Score
7:30 AM GU15 Palmdale Thunder (CS WC) 2 vs. Scottsdale Blackhawks Red (AZ) 0
7:30 AM GU15 WSC Flash KS (UT WC) 0 vs. Fram CQ (CS) 3
9:15 AM GU13 Roseburg Firestorm (OR WC) 0 vs. Chelsea Black (CS WC) 3
9:45 AM BU16 THUSC Kryptonite (OR WC) 0 vs. Apple Valley Soccer Storm (CS WC) 2
9:45 AM BU16 CFC Juventus (OR WC) 0 vs. San Diego United FC (CS) 3
11:00 AM GU13 Colorado Edge Black (CO) 0 vs. Laguna Hills Eclipse (CS) 5
11:00 AM GU13 Tustin United Red (CS WC) 1 vs. Real Colorado (CO WC) 0
11:00 AM BU15 Real Colorado Red (CO) 0 vs. Hemet Juventus (CS WC) 6
11:00 AM BU15 Riverside MGFM Juventus (CS) 4 vs. TMSFC Alliance (AZ) 0
11:00 AM GU16 South Bay Force Blue (CS) 1 vs. FC Portland (OR) 0
11:00 AM GU16 Vikings SC United (CS WC) 4 vs. WSM Fusion (OR WC) 1
12:45 PM BU13 Washington Premier PC (WA) 1 vs. South Bay Force Black (CS) 4
12:45 PM BU13 CCV Stars Red (AZ) 1 vs. Coachella Valley Chivas (CS WC) 2
12:45 PM BU17 So Cal Rush Nike (CS) 1 vs. Centennial SC Real (OR) 1
2:45 PM BU14 OSC Rage Orange (CS) 1 vs. Club America (AZ) 2
2:45 PM GU14 PVSC Exiles (CS) 8 vs. FC Barcelona (AZ) 0
2:45 PM GU17 Scottsdale Blackhawks (AZ) 0 vs. Simi Valley SC Eclipse (CS) 2
2:45 PM GU17 Laguna Niguel SC (CS WC) 1 vs. Grants Pass Nitro (OR) 1
4:45 PM BU14 Centennial SC Rangers (OR) 1 vs. AVSC Ambush (CS) 7
SEMI-FINAL MATCHES | Saturday, June 19, 2010
4:45 PM GU13 Chelsea Black (CS WC) 0 vs. Laguna Hills Eclipse (CS) 2
4:45 PM GU13 Eastside FC (WA) 2 - PKS 3-1 vs. Tustin United Red (CS WC) 2
4:45 PM GU15 Fram CQ (CS) 2 - OT vs. FCSC Nemesis (WA) 1
4:45 PM GU15 Palmdale Thunder (CS WC) 2 vs. La Roca Select (UT) 0
4:45 PM BU16 San Diego United FC (CS) 0 vs. Apple Valley Soccer Storm (CS WC) 3
4:45 PM BU16 Idaho Rush Nike (ID WC) 5 vs. Eastside FC White (WA) 1
6:30 PM GU16 Vikings SC United (CS WC) 2 vs. Eastside FC (WA) 1
6:30 PM GU16 South Bay Force Blue (CS) 4 vs. La Roca Select (UT) 1

...

FINALS MATCHES | Sunday, June 20, 2010
8:00 AM BU13 Coachella Valley Chivas (CS WC) vs. South Bay Force Black (CS)
8:00 AM GU16 Vikings SC United (CS) vs. South Bay Force Blue (CS)
8:15 AM GU13 Laguna HIlls Eclipse (CS) vs. Eastside FC (WA)
8:30 AM BU17 So Cal Rush Nike (CS) vs. JSC Jambaars (AK)
9:00 AM BU14 AVSC Ambush (CS) vs. Club America (AZ)
9:45 AM GU15 Fram CQ (CS) vs. Palmdale Thunder (CS WC)
10:00 AM BU15 Hemet Juventus (CS WC) vs. Sagebrush SC United (NV)
10:30 AM BU16 Apple Valley Storm (CS WC) vs. Idaho Rush Nike (ID WC)
10:30 AM GU17 Eastside FC (WA) vs. Simi Valley SC Eclipse (CS)
10:45 AM GU14 PVSC Exiles (CS) vs. Colorado Storm (CO)